Yaşama Yol Ver
06 Haziran 2018

YAŞAMA YOL VER MEDYA KAMPANYASI ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR.

            Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı, ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 Acil Çağrı Hattından aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmaktır.

            112 Acil Çağrı hattı, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken önemli bir hattır. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek acil sağlık yardımına ihtiyaç duyulan hasta veya yaralılara ulaşmakta geç kalınmaktadır.

            Diğer yandan ambulansın vakaya ulaşmasında önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi ve ya verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokaklara uygunsuz park etmiş araçlar, dar yollar v.b. ambulansların hastalara ulaşma süresini uzatmaktadır.

            Sağlık hizmetlerinin ulaşabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik bakanlığımızca “112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmasını önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceciliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla başlatılan medya kampanyasının İlimizdeki uygulamalarına kesintisiz devam edilmektedir.

            İlimizde 2015 yılı ikinci yarısından itibaren kampanya kapsamında yapılagelen ve okullarda öğrenciler ve öğretmenler vasıtasıyla çok sayıda yetişkine ulaşmak hedeflenerek sürdürülen “Minik 112” çalışmaları, AVM- Kent Meydanı, duraklar v.b. yerlerde stand ve ziyaretler şeklinde, açık alan aktiviteleri, billboardlarda, toplu taşıma araçlarında kampanya görsellerinin sergilenmesi, şoför odaları ve taksi durağı ziyaretleri yıl boyunca devam edecek çalışmalar arasındadır.

1 – 7 Mayıs tarihleri arasında trafik haftası etkinlikleri kapsamında okullarda, anasınıflarına yönelik “Minik 112” çalışmaları, Süleyman Demirel Üniversitesi “Kariyer Günleri” etkinlikleri kapsamında kampüste oluşturulan tanıtıcı ve bilgilendirici stand çalışmaları ile Taksi durakları ve Sürücü kurslarında eğitim faaliyetlerimiz, gerçekleştirilmiş olup; okul bahçesine getirilen ambulanslarımıza alınan öğrencilere ambulans içindeki hayati öneme sahip acil müdahale ekipmanları tanıtılmış ve eğitim sonunda bilgilendirici broşür ve promosyonlar dağıtılmıştır.


DETAY